Banány

Banány vyrůstají na teplomilném banánovníku, je to vysoký „strom“ až 10 m, s dlouhými listy přes čtyři metry. Jsou nejrozšířenějším tropickým druhem ovoce na světě, a také nejoblíbenějším. Mají velmi pozitivní vliv na naši dobrou náladu. Jsou lehké, vždy dosažitelné a hned utlumí hlad díky svým hojným sacharidům. Mají mnoho vitamínů B, A, C, železa, fosforu, draslíku, hořčíku, sodíku, bílkovin, vlákniny, glukózy a fruktózy. Při nedostatku draslíku nám hrozí únava, svalové potíže, poruchy trávení, nervozita.
Jsou lehce stravitelné, vhodné pro děti i dospělé. Ke konzumaci jsou nejvhodnější v syrovém stavu. Dozrávají až ve skladech, proto mají sacharidů méně než ty, které dozrávají přímo na stromech. Čím jsou banány zralejší, tím jsou lepší jejich protirakovinné vlastnosti a podporují trávení díky pektinu, který obsahují. Nezralé obsahují méně cukru, proto se hodí i pro diabetiky.
Banány mají spoustu pozitivních vlivů na náš organismus. Měly by se konzumovat co nejčastěji, hlavně během dopoledne, kdy nám dodají mnoho energie na celý den. Obsahují velké množství antioxidantů.  Zklidňují žaludek a mají vliv i na ranní nevolnosti  po nadměrném požití alkoholu. Pokud smícháte banán, med a trochu mléka, získáte výborný koktejl, vhodný po rozbouřeném večírku.
Dále podporují látkovou výměnu, snižují riziko vzniku mozkové příhody, ochraňují před infarktem, regulují vysoký krevní tlak, léčí chudokrevnost, posilují imunitu, snižují cholesterol. Banány jsou pro nás velmi prospěšné.
Můžete si připravit zdravé smoothie. Když nakrájené banány máte k dispozici v mrazáku a smícháte s mlékem, nemusíte již přidávat led. Banány se nemají uskladňovat v lednici.
Dále pomohou při komářím kousnutí. Postižené místo potřete vnitřkem banánové slupky. Sníží se otok a podráždění pokožky.
Pokud potřete slupkou kožené boty a vyleštíte suchým hadříkem, docílíte vysokého lesku.
Výborně se hodí na pečení.
Vyzkoušejte výborné banánové řezy.

4 thoughts on “Banány”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *