Divizna

Divizna, které se říká i královská svíce, byla i rostlinou magickou, která prý chránila před zlými duchy. Dnes nás chrání hlavně před kašlem.

Na zahradě se nám občas objeví dvě až tři tyto byliny, aniž bychom se o to snažili. Protože vím, že se používá pro léčebné účely, tak jsme sbírali její květy. Kvete od května do září, a protože ten samý den, co vykvete, tak večer květ opadne, musí se sbírat každý den postupně. Žlutý květ jde jednoduše vyjmout. Sušit můžeme i na slunci a usušené květy mají krásnou žlutou barvu. Skladujeme je nejlépe ve tmavých dobře uzavíratelných skleněných nádobách. Existuje mnoho druhů divizny, ale můžeme pro léčebné účely používat všechny.

Divizna je přírodním lékem hlavně na všechny druhy kašle, zlepšuje vykašlávání. Dobře působí i na bronchitidu a vůbec na nemoci dýchacích cest, a zkracuje dobu léčení. Dopřejeme si proto čaj z květů divizny, nebo ze směsi s hluchavkou, heřmánkem, květem černého bezu, fenyklem. Tyto čaje si můžeme zakoupit v lékárně. Čaj z divizny má příjemnou chuť, kterou ještě vylepšíme oslazením medem nebo sirupem. Lidé, kteří nemají bylinné čaje v oblibě, jsou v této době ochotni tento čaj pít.

Divizna má ale i jiné výborné účinky na organismus jako čistící účinek na tělo, působí močopudně. Je vhodná k léčbě žaludku a katarů zažívacího traktu.

Protože má i antibakteriální a dezinfekční účinky, tak se může používat jak vnitřně, tak i při vnějším užití. Mast z květů, nebo odvar se hodí na poranění kůže, je vhodná na bércové vředy a záněty žil. S tímto výtažkem se setkáváme také v přípravcích pro tuto léčbu i v lékárnách.

Pokud si nasušíte alespoň menší zásobu těchto léčivých květů, určitě uděláte mnoho pro své zdraví. Kašel se v rodinách objevuje docela často a je lepší si udělat čaj z domácích surovin. Také diviznový sirup je dobrá věc a celkem je jednoduchá jeho příprava.

Musíme ale dávat pozor. Sbíráme pouze květy, jakmile divizna vytvoří tobolky se semeny, nesmíme sbírat nic, protože semena jsou prudce jedovatá!

 

1 thought on “Divizna”

  1. Divizna nejen, že krásně kvete, ale i příjemně voní. Zrovna tu její čaj popíjím. Je dobrý, zkuste to taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *