Jak správně sušit bylinky

Nasbírat bylinky a uvařit si z nich lektvar není nic složitého. Ale už se vám stalo, že nasbírané bylinky zplesnivěly nebo změnily barvu k nepoznání? Pravděpodobně jste je správným způsobem neusušili nebo neuskladnili a to je bohužel základ úspěchu, abychom si mohli vychutnat lahodný čaj.
Určitě si nejprve promyslete kde budete sušit, pak si připravte plechy, tácy, látku nebo staré prostěradlo, provázek a nejlepší jsou šroubovací sklenice. Volte pak raději suché a větrané místo – babička je třeba sušila na verandě nebo na půdě. Je zde přirozené proudění vzduchu a poměrně nízká vlhkost vzduchu. Samozřejmě by se dala využít nějaká prázdná místnost. Pokud byste je sušili v místnostech, kde přebýváte a jsou tu zajištěny takové podmínky, nejprve si zjistěte, zda-li tu není nějaký alergik. Přece jenom byliny silně voní a může to vyvolat i nějakou nepříznivou reakci.
Se sušením neprodlévejte. Dejte je sušit ihned po sběru. Samozřejmě musíte počítat s tím, že v kvítkách přebývá drobný hmyz. Je lepší si nejprve bylinky rozprostřít na prostěradlo a po pár hodinách sesbírat, vyklepat prostěradlo a znovu rozprostřít…..několikrát opakovat a broučci sami opustí voňavý příbytek.
Různé naťové bylinky můžete a je i dokonce lepší sušit jako svazky a ty si můžete už dělat rovnou při trhání. Musíte je jen pořádně utáhnout a jakoby provázat. Je to zabezpečení proti tomu, aby vám při sušení nevypadaly.
Umělým teplem se suší jen kořeny. Používá se sušička, pícka nebo i jen mírně teplá trouba, ale musíte mít pootevřená dvířka.
V průběhu sušení je kontrolujete a různě obracíte. Také vidíte, že objem se podstatně zmenšil, tak je můžete přendat na tácky, přikrýt třeba ubrouskem proti prachu a nechat doschnout. Bylinky, které jsou správně suché, se poznají tak, že když je mnete v ruce, tak praskají a stonečky se lámou.
Uchovávat je můžete v plátěných, papírových sáčcích nebo já je skladuji ve sklenicích, které se dají zašroubovat (nemusí se jednat o zavařovací).
Nezapomeňte si vždy pečlivě obsah popsat, aby nedošlo k záměně bylinek a uchovávat v nějaké skříňce. Nemají rády přímé sluneční světlo, tak raději volte temné místo pro uskladnění.
Odměnou vám pak bude v čas příhodný voňavý a léčivý lektvar.

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Jak správně sušit bylinky”

  1. My sušíme také na půdě. Ale vlastně jenom kopr.
    Ráda bych si letos nasušila jitrocel a lípu. Až přijde zase zima a rýmička, tak abych měla na čaj.

  2. Suším svazky máty, libečku i kopru na šňůře na půdě. Mám pak sušené bylinky na celou zimu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *