Jetel luční

Jistě známe všichni jetel, který kvete na každé louce růžovými květy. Řeklo by se plevel a dobré krmivo pro zvířata, ale málo koho by napadlo, že jetel je užitečný i pro nás. Kvete celé léto, což je výhoda, protože se sbírají především květy. Používají se čerstvé i sušené. Má velmi dobrý vliv na naše zdraví. Používá se jak vnitřně, tak i venkovně, například na kožní nemoci. Květy mají dezinfekční účinky, proto jsou vhodné do koupelí nebo na ekzémy. Výtažky z jetele urychlují hojení a celkově je jetel významný při léčbě cukrovky. Obsahuje silice, pryskyřice, třísloviny, glykosidy, vitamín A, B1, B3, C a vápník, fosfor, magnesium a glukózu.
Pomáhá při střevních potížích, při průjmech, nadměrném pocení, nespavosti. Působí také jako detoxikace, čistí krev a odstraňuje nežádoucí toxiny z těla. Pomáhá při kašli, při dýchacích potížích a dokáže udržet normální zdravé kosti jako prevence proti osteoporóze. Má mnoho vynikajících účinků v podobě čaje samotného nebo bylinných směsí. Čaj se může používat dlouhodobě. Zároveň si můžeme připravit jetelový sirup.

V lékárně se dá koupit jetel luční květ mletý nebo jetel luční květ 50g Dr. Popov.

 

1 thought on “Jetel luční”

  1. Jetel máme taky na zahrádce, ale je ho málo, z toho “nic” se nedá udělat prostě nic. To bych musela jedině někam na louku a vzhledem ke zvýšenému výskytu klíšťat se tam nevydám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *