Kouření škodí zdraví

Řešením přestat kouřit se zabýval snad každý kuřák.

Vzhledem k příznakům abstinence je přestat kouřit velmi náročné. Proto to také mnozí nezvládnou, i když moc chtějí. Dříve bylo moderní si zapálit v baru a ten, kdo odmítl, byl posuzován jako podivín. Vidíme to i ve starých filmech. Ovšem všimněte si kolik mužů a žen dnes kouří i na ulici.
Nejedná se jen o cigarety, ale také doutníky nebo dýmky. Existují také cigarety s označením „light“. Nejsou ale lepší a zdravější, i když obsahují menší množství nikotinu a dehtu. Na krabičkách s cigaretami se už neuvádí jaké obsahují množství. Podle nařízení každá krabička má obsahovat odstrašující obrázek s náznakem nemoci nebo upoutat na city. Znovu se začaly prodávat tabatěrky a i když kuřáci komentují obrázky silnými slovy, stejně si je koupí. Chuť a závislost na nikotinu je silnější.
Kouření ovlivňuje zdraví a podílí se na vzniku mnoha nemocí. Urychluje rozvoj kornatění tepen, stárnutí kůže, objevují se choroby žaludku, poruchy plodnosti, špatné hojení ran a hrozí rakovina.Také nedobrovolné pasivní kouření s kuřákem v uzavřeném prostoru vede ke zhoršení chronických onemocnění.
Ten, kdo se snaží přestat kouřit, může mít příznaky střevních potíží, neklidu, poklesu krevního tlaku, únavy, bolesti hlavy a emoční nerovnováhy. Chce to mít opravdu pevnou vůli.
Jako první pomoc se nabízí ve formě pohybu na čerstvém vzduchu, zvýšením množství tekutin, konzumace ovoce, zeleniny, nebo bylinek. Těch je mnoho, například rozmarýn, černý rybíz, brusinky, medvědí česnek, třezalka. Bylinky pomohou zklidnit mysl a dobře spát.
Cena cigaret stále poroste směrem nahoru. Když si spočítáte kolik utratíte, cifra se může pohybovat velmi vysoko. Od kouření to sice moc neodradí, ale představa, co by se za to mohlo pořídit , vede k zamyšlení.
Pochopitelně je lepší nekouřit, ale nutno dodat, že i kouření má pár pozitivů. I když si musíme říct na rovinu, že každý člověk to má nastaveno v životě trochu jinak. Týká se to hlavně psychiky, nepřibírání na váze, lepšího soustředění a zvládání stresu.
Zajímavostí je, že kouření díky nikotinu zpomaluje nástup Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. U mladých lidí, co kouří, se jedná o manipulativní efekt, aby se zařadili do stejné společnosti – i když dnes je moderní nekouřit.

Úplný zákaz kouření na veřejnosti, v restauracích, barech, kavárnách, klubech, začne platit 31. května. Zákaz potvrdil a podepsal prezident republiky Miloš Zeman.
Tento den Světová zdravotnická organizace vyhlašuje jako Světový den bez tabáku.
Ohledně zákazu kouření bylo hodně diskutováno, kde ano a kde ne. Nakonec se nebude smět kouřit nikde.Uvítají to hlavně nekuřáci.
Kuřáci si u piva zapálí jen doma a to je ještě jejich drahá polovička vyžene ven. Každý kuřák ví, že se ohrožuje na zdraví a málokterý s tím něco dělá. Existují žvýkačky nebo náplasti proti kouření, dále jsou připraveny pomoci i poradny. Ovšem pokud každý z nás se svobodně nerozhodne, těžko s tím někdo jiný pohne.
Máte osobně vy nějaký recept, jak s kouřením přestat, nebo jak jste vy úspěšně zdolali tu vaši horu kouření a stali se nekuřákem? Napište nám o tom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *