Mochyně

Existuje Mochyně židovská a peruánská, říká se, že židovská má plody prý nejedlé a barvy sytě oranžové až červené, proto se soustředíme na mochyni peruánskou, kterou můžeme vidět skoro na každé zahrádce a obzvlášť na konci léta či na podzim získají ozdobné lampionky žlutooranžovou barvu i plody.
Tato rostlina dorůstá výšky skoro 50 cm, má uvnitř schované jedlé kulaté plody s originální chutí, které jsou jedlé a navíc pro naše tělo velmi prospěšné. Mají v sobě obrovskou léčivou sílu. Pomáhají s potížemi ledvin, s léčbou artrózy, dny a detoxikují tělo. Obsahují mnoho vitamínu C, B, provitamín A, rutin, draslík, vápník, fosfor. Plody jsou vhodné pro diabetiky, neboť mají velice nízký glykemický index. Zvyšuje imunitu a chrání buňky před degenerací.
Konzumací těchto plodů si sami přírodní cestou můžeme pomoci nepříjemným onemocněním, neboť dokážou odvádět soli kyseliny močové, které jsou usazeny v kloubech. Tyto soli zhoršují revma a jsou příčinou dny. Pokud trpíme zadržováním vody v těle a otoky nohou, také nám může pomoci v těchto případech. Musíme ale jíst plody úplně zralé a použijeme je do ovocných salátů a hlavně k dekoraci dortíků a různých cukrovinek, také ke zdobení koktejlů a masových předkrmů, protože jsou také potěšením pro naše oči.

V červenci se mochyně hodně rozroste, proto se musí vysazovat sazenice dál od sebe. Nyní i v obchodech lze zakoupit tyto plody v malých vaničkách pod názvem Physalis. Jsou docela vyhledávané pro svoji chuť.

Protože plody mochyně židovské si docela dlouho zachovávají svoji barvu i tvar, aranžují se také do květinových vazeb a na zvýraznění věnců. Její sušení je snadné, větvičky si natrháme, až když jsou lampionky krásně vybarvené a dáme do vázy usušit stonky dolů. Pokud je zanecháme na zahradě delší dobu, tak vlivem počasí a povětrnostních vlivů zůstane z lampionků pouze žilkování a uvnitř bude krásně viditelný oranžový až červený plod.

U nás na zahrádce také roste mochyně, jen nevím, jaká to je. Zřejmě je bez názvu, je jen ozdobná, bez plodů. Tak, jak se říká, že roste psí víno, tak i my máme „psí“ mochyni.

1 thought on “Mochyně”

  1. Mochyni dávám do vázy každý rok novou, lampionky se líbí všem a vydržela by ve váze klidně i déle. A protože jich máme pokaždé hodně, rozdávám dětem i kamarádkám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *