Pivo

Jistě není mezi námi nikdo, kdo pivo neochutnal a nedá dopustit na svůj půllitr dobře vychlazeného „zrzavého“ moku. Ten, kdo se drží starého známého rčení „všeho s mírou“, musíme jen konstatovat, že prospívá svému zdraví. Zdravá míra je prý 1 pivo denně, což prospívá našemu tělu, protože je známé, že obsahuje hlavně vitamíny skupiny B. Také riboflavin, niacin, kyselina listová, křemík, draslík, sodík a hořčík je pro náš organismus požehnáním, protože pomáhá rozšiřovat naše cévy, snižuje riziko infarktu, je důležitý pro stavbu kostí, má příznivý vliv na pleť, vlasy a zuby a všeobecně přispívá k ochraně našeho zdraví. Střídmým pitím piva se snižuje riziko kardiovaskulárních  chorob a zároveň zvyšuje hladinu „hodného“ cholesterolu.

Pivo je kvašený alkoholický nápoj, který je vyráběn z obilného sladu, vody a chmele. Je známé svou dlouhou historií a jeho obliba se rozšířila skoro do celého světa. Určitě je v naší zemi nejoblíbenějším nápojem s alkoholem. Pivo by si měl dopřát alespoň někdy každý z nás, neboť díky svým složením je opravdu zdravější, než polykání různých tabletek s vitamíny. Pokud je v těle vitamínů málo, dostaví se únava, ospalost a křeče ve svalech. Musíme si připomenout, že se pivo skládá z 90% vody, má močopudný účinek a tím napomáhá k čištění organismu a tím chrání i naše ledviny. Tedy pokud dodržíme jedno pivo denně. Vyšší dávkou si zase naopak můžeme uškodit, zejména při stálé konzumaci ve velkém množství a jeho dlouhodobým pitím si způsobit onemocnění jater. Je vhodný k utišení žízně.

Asi každý zná ten pocit dát si po tučnějším obědě jedno orosené, tak to nám určitě neuškodí. Pivo má v sobě výtažky z chmele, které pomáhají při trávení a tak je jedině dobře, když si ho dopřejeme.

Když to tak shrneme, zjistíme, že pokud si alespoň občas to pivo dáme, pro naše zdraví je to velmi prospěšné. A pokud někomu pivo nechutná, může si v klidu spolknout nějaké ty pivovarské kvasnice v tabletách.

Existuje také nealkoholické pivo a má stejné účinky, jako alkoholické. Pomáhá předcházet onemocnění oběhové soustavy a chrání naše srdce. Avšak pozor, nealkoholické pivo neznamená, že je to nápoj bez alkoholu, jak – řekněme ze zrádného názvu – vyplývá. Pivo s tímto názvem obsahuje méně než 0,5% alkoholu – tedy nikoli žádný alkohol. Jsou také Dia piva, určené pro ty, co mají diabetes, ale ty zas obsahují více alkoholu, proto jsou nevhodná pro pacienty s nemocemi jater a pro řidiče.

Teď jsem se musela i nad sebou zamyslet, kdy já sama jsem si vlastně naposledy pivo dala. To je tedy už docela dávno a asi bych to měla napravit. Možná, že už zítra. Budu péct vepřové maso, knedlík, zelí a to by tedy potřebovalo to taky řádně zapít vychlazeným oroseným pivkem.

Tak na Vaše zdraví!

 

2 thoughts on “Pivo”

  1. Tak já si dala pivo zrovna dneska – měla jsem k večeři chleba se sýrem, rajčatový salát s kukuřicí, no a aby to bylo ještě zdravější, zapila jsem to půlkou piva. Kde jsou ty časy, kdy jsem měla žízeň na celé 🙁 🙂

  2. Po tom knedlo-zelo-vepřo jsem se pochlapila a jedno pivo si dala … a jak mi chutnalo! Tak mám zas na nějaký čas vybráno :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *