Třezalka tečkovaná

Lidově se jí říká krev svatého Jana nebo kořen Matky Boží. Možná právě proto, že již před staletími byla obřadní bylinkou, když byla svatojanská noc nebo slunovrat. V některých státech dokonce tuto bylinku používali pastevci pro ochranu dobytka. Mezi dva krajíce vložili třezalku a podávali zvířatům.
Vrátíme se do současnosti. Třezalka je výborným lékem proti bolestem a to hlavně hlavy. Sbírá se její kvetoucí nať.  Zatočí i s migrénou, revmatickými bolestmi a silnou bolestí při menstruaci. Má silné antidepresivní účinky a dokáže vyvolávat i silné pocity euforie. Nikdy se nesmí používat před sluněním a to jak přírodním, tak před opalováním v soláriu. Zároveň by se neměla používat dlouhodobě, jelikož by mohlo dojít ke snížení účinnosti některých léků, které například užíváte. Zahrnuje se do toho i antikoncepce.

Třezalkový čaj

2 čajové lžičky třezalky sušené, ale můžete i čerstvé, spaříme 200 ml vroucí vody a louhujeme asi tak 15 minut. Scedíme a pijeme 2-3 šálky denně.

Třezalková tinktura

Čerstvou, rozkvetlou bylinu nakrájíme na malé kousky a dáme do větší zavařovací sklenice. Budeme potřebovat kvalitní vodku nebo konzumní líh, kterým květy zalijeme. Alkohol by měl přesahovat asi 2 cm bylinku. Směs necháme 14 dní macerovat, ovšem každý den je třeba směs promíchat. Poté přecedíme přes plátýnko a užíváme 3 čajové lžičky denně. Po třech dnech snížíme dávku na 1-2 lžičky. Užívat můžeme až 2 měsíce.

2 thoughts on “Třezalka tečkovaná”

  1. Třezalku neznám tak dobře, abych ji sama sbírala, tak jedině z lékárny. Myslím, že s těmi léky, co beru, by ale nebylo vhodné ji používat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *