Česnek

Začnu pořekadlem – kdo jí cibuli, tam nechodí lékař, kdo jí česnek, tam nechodí nikdo. Také jsem to slyšela jako vtip, prý jaký je rozdíl mezi cibulí a česnekem. Vzniklo to zřejmě z toho, že každý prostě nemusí vůni česneku obzvlášť, když je cítit z úst. Na to je ale rychlá pomoc a to vypít sklenici mléka. Ideální je jíst česnek syrový, pokud konzumujeme česnek v tepelné úpravě, ubývá mnoho cenných látek, které česnek obsahuje. Doporučená dávka syrového česneku je sníst jeden stroužek denně. Tomu, komu česnek nevoní, je možnost zakoupení tablet v lékárně. Česnek je přírodní antibiotikum a pro své vlastnosti je velmi vhodným doplňkem hlavně pro zimní období. Má celou řadu léčivých účinků, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a současně zvyšuje hladinu toho dobrého. Mírně také snižuje tlak krve. Nejlepší je pochopitelně česnek český, to znamená takový, který je vypěstován u nás. Existuje asi 25 druhů, které obsahují mnoho vitamínů A, B, C, také mangan, bor, měď, selen, zinek, jod a zvyšují celkovou odolnost organismu.

Česnek je vytrvalá rostlina, pěstovaná právě vysazováním jednotlivých stroužků, ať už na podzim nebo na jaře přímo na záhon. Sázíme všechny stroužky, i ty malé, není pravda, že z malých by vyrostly zase malé.

Použití je všestranné pro svoji vůni a chuť jako koření do omáček, k masům, k rybám, do bramboráků, na topinky, pomazánky, do polévek – nejznámější je česnečka. Jak je vidno, česnek je zdravý a jde ho použít skoro všude a do některých pokrmů je prostě nezbytný a nemá konkurenci.

Zde najdete tip, jak udržet česnek co nejdéle čerstvý.

A nyní alespoň jedna česneková pomazánka, která je u nás velmi oblíbená.

2 thoughts on “Česnek”

  1. Česnek je zdravý i při nastuzení, někdy pomůže i jen obyčejná česnečka, kterou jinak ani nevařím.

  2. Už dříve lidé věděli, že šťáva z rozmačkaného česneku a vody zabraňuje infekci ran. Pomáhá i při padání vlasů, stačí 3 stroužky česneku a 500 ml vodky. Usekaný necháme louhovat tři dny, trochu scedíme a několikrát týdně, před použitím šamponu, promasírujeme pokožku vlasů touto vodičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *