Jak na ekologickou jízdu ve městě i mimo

Planeta Země je stále více znečišťována. Velký podíl na tom má i doprava. A to nejenom jízda v autech. Abychom žili více ekologicky a přispívali tak životnímu prostředí, je možné k přepravě používat dopravní prostředky šetrnější k přírodě. A sice elektroskútry či elektrokoloběžky.

Šetrnější přeprava po městě může snížit znečištění planety

Nejeden výzkum již prokázal, že dopravní prostředky produkující emise výrazně ovlivňují zdraví naší planety. Takzvaný skleníkový plyn dokonce stojí za více než 50 % oteplováním atmosféry. Jenom jeden litr nafty dokáže vyprodukovat až 2,7 kilogramů skleníkového plynu. Benzín je na tom o něco lépe. Jeden litr vyprodukuje okolo 2,4 kilogramu CO2.

To ovšem znamená, že každý jeden obyvatel České republiky vyprodukuje ročně okolo čtyř tun tohoto plynu. Vezmeme-li v potaz, že globální oteplování záleží z více než poloviny právě na tomto faktoru, jedná se o dost velké číslo.

Spousta lidí v dnešní době přechází alespoň na veřejnou hromadnou dopravu. Její znečišťování se sice musí rozdělit mezi jednotlivé cestující, rozhodně se ale stále jedná o velmi vysoké číslo nejenom skleníkového plynu, ale i dalšího znečišťování.

Elektrické skútry a koloběžky snižují míru znečištění

Tuto situaci lze přitom velmi snadno vyřešit. Tedy alespoň, co se týká přepravy po městě a na krátké vzdálenosti. Mezi jednu takovou jednoduchou možnost patří využívání elektrických vozidel. Konkrétně elektrokoloběžek a elektrických skútrů. Z hlediska vztahu k přírodě se jednoznačně jedná o jeden z nejšetrnějších způsobů přepravy.

Po snadném nabití můžete ujet několik desítek kilometrů

Další výhodou těchto elektrických strojů je také jejich levný provoz. Nabití stojí jen pár korun. Vždy tak bude levnější než doprava automobilem. Oba tyto stroje se jednoduše nabíjejí podobně jako další menší přístroje přes nabíječku.

Elektroskútr i koloběžka vždy musí být ve vypnutém stavu. Nabíjení je pak doporučováno v suché a dobře větratelné místnosti. Samozřejmě můžete nabíjet také venku. Zde si ale dejte pozor na počasí. Baterku lze u některých strojů také vyjmout. Pak ji lze nabíjet přímo doma.

Při jízdě na elektrických dopravních prostředcích si ale musíte dát pozor na dojezd. Elektrokoloběžky jsou po plném nabití zpravidla schopné ujet kolem padesáti kilometrů. Elektroskútry jsou na tom o něco lépe.

Většinou zvládnou i sto kilometrovou vzdálenost. Vždy ale záleží na vámi vybrané značce a konkrétním dopravním prostředku.

Oba z těchto typů vozidel jsou navíc také bezpečná. Jejich maximální rychlost není příliš velká. Při jízdě byste vždy měli nosit helmu, která vás při případném pádu dokáže ochránit od vážnějších zranění.

Elektroskútr lze řídit i bez řidičského oprávnění

Elektroskútry navíc mají jedno obrovské plus. Pokud se totiž jedná o stroj, který nedokáže přesáhnout rychlost 25 km/ hod, pak jej můžete řídit také bez řidičského oprávnění. Po městě se tak můžete přepravovat, aniž byste byli vlastníkem řidičského průkazu. A to ještě s bonusem, kterým je neznečišťování životního prostředí při každé jízdě. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *