Mango

Mangovník, strom dosahující až 20 m výšky plodí velké oválné tropické ovoce se značnou velikostí plodu, který může vážit i jeden kilogram. Pyšní se mnoha barvami od zelené až po žlutou, červenou, oranžovou i fialovou. Zralé mango je sytě žluté a šťavnaté, a chutí i vůní připomíná broskev.
Dokáže se postarat o kvalitu vlasů, jejich pevnost a pružnost, nadměrnému vypadávání, regeneraci pleti a její zdravé barvy a celkově o mladý vzhled pokožky. Je bohatý na vitamíny A, B5, B6, C, E, vlákninu a minerály beta-karoten, hořčík, draslík, zinek, měď. Mangan činí z manga ovoce nejen pro zdraví, ale i pro krásu.
Dále je zastoupeno ve specializovaném odvětví chemického průmyslu, zvaném kosmetický průmysl. Vyrábí se z něho přípravky na opalování a na ošetření pleti.
Posiluje imunitu, čistí a omlazuje pokožku, chrání před degenerativními procesy, působí jako prevence proti šerosleposti a pomáhá při kašli a rýmě. Častou konzumací si zajistíme klidné usínání a pevné nervy.  Mango je vlastně přírodní multivitaminovou tabletou.
Dopřát si můžete toto lahodné ovoce nejlépe v čerstvém stavu, ale i jako součást všech ovocných salátů. Smíchané s bílým jogurtem osvěží každého hlavně v horkých dnech. Mango se hodí i jako příloha k masitým pokrmům, sýrům Hermelín nebo při přípravě chutney s přídavkem různé zeleniny a koření. To se podává k rybím a drůbežím pokrmům. Netradiční chuť je lákavá k vyzkoušení.
V obchodech je mango k dostání po celý rok, tak mrkněte k regálu s ovocem a nezapomeňte si koupit alespoň jeden kus tohoto výborného ovoce.
Málokoho napadne, že nemusí pecku vyhazovat, ale toto cizokrajné ovoce si může vypěstovat i doma. Po vyjmutí pecky ji zasaďte kolmo do květináče a dejte k teplu a světlu. Asi po měsíci vyklíčí rostlinka, a pokud se o ni budete dobře starat, objeví se později i první plody. Sama jsem to vyzkoušela a každý nový lístek mi dělal velikou radost. Můžete ji vidět na snímku je úplně vpravo.

4 thoughts on “Mango”

  1. Zasadila jsem novou pecku, tak jsem zvědavá, kdy se objeví první lístky. Pěstovat mango nehodlám, jen se mi docela líbí jako rostlina. Ze známých to nikdo nedělá a když to viděli u mně, tak se divili….Jinak mango mi nesmírně chutná a hořčík, zinek a draslík člověk potřebuje.

  2. Rostlina vyrostla ještě asi 30 cm, ale potom jí začaly žloutnout listy. Nepomohlo nic a byla pryč. Jsem ale ráda, že jsem si to zkusila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *