Měsíček lékařský

Květy jsou zářivě oranžové a žluté. Smějí se na nás skoro v každé zahradě. Pokud máme možnost, měli bychom si nasušit alespoň pár květů, ale pouze těch oranžových, žluté nemají žádný lékařský účinek.  Měsíček obsahuje hlavně silice, saponiny a různé polyacetylénové sloučeniny. Má dezinfekční účinky, pročišťuje krev a koordinuje činnost srdce. Jako mast je výborný na křečové žíly, bércové vředy, ekzémy, opruzeniny, také na popáleniny i omrzliny. Je výborný na menší poranění kůže, například na rozpraskané paty. Připravená šťáva z čerstvých květů pomáhá odstranit bradavice. Také působí na stařecké skvrny a pihy. Pitím čaje zase odstraňujeme žaludeční potíže i křeče. Měsíček nemá vedlejší účinky a může se používat dlouhodobě.
A jedna zajímavost – v dřívějších dobách si ho lidé cenili pro předvídání počasí. Můžeme to zkusit i dnes.
Když jsou po sedmé hodině ráno květy zavřené, bude s největší pravděpodobností pršet.

 

 

6 thoughts on “Měsíček lékařský”

  1. Tak už nám měsíček krásně kvete a je ho hodně. Je to krásná kytička, na zahrádce úplně září.

  2. Měsíček lékařský se používá k uvolnění křečí trávicího traktu a podpoře tvorby žluče při špatné činnosti žlučníku a jaterních potížích. Rovněž je vhodný k běžnému popíjení místo jiných čajů při zvýšené dráždivosti trávicího taktu např. při chemoterapii. Zevně se používá k obkladům nebo na výrobu mastí, k ošetření špatně se hojících ran. Já ho používám hlavně jako mast na rány a hojení jizev. Hodně mi pomohl při hojení po operaci karpálního tunelu.

  3. Tak jsem schválně předevčírem koukla ráno na měsíček a byl zavřený. Lilo potom jako z konve ….

  4. Maminka měla na zahrádce vždycky měsíček. Pak se ztratil a když jsme se přestěhovali zpátky do rodného domu, tak mi ten můj chlap sehnal semínka a teď už tam měsíček zase máme . Ještě ale nekvete.

  5. Tak malá rostlinka, a co všechno dokáže. Na zahrádce se nám taky občas hodně objeví, ale i mšice. Nikde nejsou, jen na měsíčku. Tak je muž vždy něčím “pokropí” a je klid. Mast z měsíčku používám, ale krémy střídám, mám suchou kůži, tak se musím mazat, i když já krémy zrovna neee….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *