Oblečení a ekologie? Proč ne!

Abychom byli dobře oblečení, nemusíme mít vždy aktuální módní kolekci, kterou následně odložíme navždy do šatníku. Miliardy tun oblečení skončí každý rok na skládkách, aniž by je vůbec někdo nosil, i když na jeho výrobu se spotřebuje obrovské množství energie a vody. K barvení a výrobě materiálů je zapotřebí často i mnoho chemických látek, které mají negativní ekologický dopad.

Přitom existuje mnoho oblečení, které je téměř nenošené, kvalitně ušité z dobrých materiálů a může ještě skvěle sloužit. Stačí si ho koupit v second handu a nepodporovat zbytečnou textilní výrobu, která ekologicky zbytečně zatěžuje planetu. Opětovné použití (reuse) je trendem doby a second-hand tomuto trendu vychází vstříc. Podporu jim k tomu dává firma Opatex, největší velkoobchod pro second-handy u nás. Chcete si zařídit nový second-hand a potřebujete pravidelné dodávky, nebo jen hledáte pár speciálních oděvních kousků? V obou případech vám Opatex pomůže, a to s respektem k životnímu prostředí. Firma se snaží o co nejméně odpadu.

Firma třídí použité textilní zboží do čtyř kvalitativních kategorií. Nejvyšší jakost je určena pro české obchody, přičemž o zařazení do jednotlivých kategorií rozhoduje kvalita, materiál, míra obnošenosti, nebo druh textilu (dámské, pánské i dětské oblečení), bytový textil, ručníky apod.

Do druhé jakostní kategorie patří textil určený pro další zpracování jako bavlna, svetry, peří, nebo duté vlákno. Třetí kategorii tvoří zboží nevhodné pro evropský trh, které se vyváží do zemí mimo Evropskou unii. Nic neskončí na skládce. Zodpovědně přistupuje Opatex také k obalům. Na přetříděný textil se používá praktický systém vysokopevnostních kartonových krabic balených PET páskou. Zboží je tak chráněno před pomačkáním, prachem a vlhkostí. Firma rovněž preferuje ekologičtější dopravu lodí a po železnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *