Spíte špatně? Zkuste tyto triky a bude se vám spát jako v bavlnce

Spánek je pro náš organismus velmi důležitý. Pokud máte se spánkem potíže nebo vás dokonce trápí nespavost, vyzkoušejte několik triků, které mohou kvalitu spánku výrazně zlepšit.

Během spánku se v noci v našem těle tvoří hormon melatonin, který řídí biologické a hormonální funkce. Spánek také pomáhá regenerovat organismus. Přemýšlíte nad tím, proč nemůžete spát, v noci se převalujete ze strany na stranu a počítání oveček nefunguje, protože u čísla 2 394 jste se ztratili a museli byste počítat od začátku?

Mezi nejčastější příčiny nespavosti patří:

  • přemíra stresu a psychického vypětí,
  • používání televize, počítače nebo mobilu před spaním,
  • pití kávy během odpoledních a večerních hodin,
  • zvýšená fyzická zátěž během večera nebo v noci,
  • zapnuté umělé osvětlení během spánku,
  • nevhodně zvolená matrace a povlečení,
  • užívání léků, jejichž vedlejším účinkem je nespavost.

1) Omezte modré světlo a zajistěte v ložnici dostatek tmy

Aby se mohl během noci tvořit melatonin, je potřeba omezit vliv modrého světla ještě předtím, než se chystáte ulehnout. Zkuste vypnout televizi a mobil uložte mimo dosah.  Místo něj si zkuste před spaním přečíst knihu, plést svetr, malovat si nebo dělat jakoukoli jinou uklidňující aktivitu. Zkuste také vyměnit ostré bílé LED žárovky produkující modré světlo za jiný typ osvětlení. Vypněte nebo zakryjte spotřebiče, které mají zabudované diody značící, že je přístroj připojen do el. sítě. Pokud vám do ložnice svítí pouliční lampy nebo vás ráno budí východ slunce, pořiďte si zatemňovací závěsy.

Věděli jste, že i barva povlečení má vliv na kvalitu spánku? Více v článku pod tímto odkazem

2) Vyměňte matraci

Moc měkká, moc tvrdá, nepříjemná výplň – matrace dokáže znepříjemnit spánek v mnoha směrech. Možná vám právě ta vaše úplně nevyhovuje, a proto se v noci budíte a převalujete sem a tam, abyste našli příjemnou polohu pro spánek. Zkuste matraci vyměnit. Řada výrobců dnes nabízí matrace, které mají z každé strany jinou tvrdost, takže je na vás, zda vám bude pohodlnější měkčí nebo tvrdší strana.

3) Pořiďte si kvalitní bavlněné povlečení

Pokud zažíváte noci, kdy se budíte zpocení, je vám nepříjemně „po těle” a necítíte se v posteli dobře, doporučujeme výměnu povlečení. Vyhněte se tomu z umělých materiálů, protože bývá neprodyšné a může dráždit pokožku. Raději zvolte kvalitní bavlněné povlečení, u kterého máte jistotu, že se pod ním nebudete potit. I vaše pokožka vám poděkuje za dotek příjemné bavlny. Mezi nejkvalitnější typy bavlněného povlečení se řadí to z Mako bavlny, jako je luxusní povlečení od české značky Stella Ateliers. Klidná noc plná ničím nerušeného spánku za jeho pořízení rozhodně stojí.

4) Před spánkem se uvolněte

Naštval vás šéf, vaše děti dnes předváděly jednu zlobivou scénu za druhou, nepovedla se vám večeře, musíte odevzdat důležitý projekt nebo vás vytopil soused a vám běží myšlenky ostošest? Večer je čas všechny tyto nepříjemnosti na chvíli vypustit z hlavy. Najděte si způsob, jak se „hodit do klidu” a snažte se myslet na příjemnější věci. Občas je to těžké, ale uvidíte, že postupným tréninkem si najdete způsob, jak svou mysl uvolnit, aby se vám lépe usínalo. Může jít o dechová cvičení, poslech relaxační hudby nebo jen o rozmluvu s partnerem.

5) Vyzkoušejte moc bylinek

Když už nevíte kudy kam a spánek prostě nechce přijít, zkuste sílu bylinek. Uklidňující účinky má například meduňka, třezalka tečkovaná nebo kozlík lékařský, který uvolňuje svalové napětí. Na každého působí jiná bylinka, proto zkuste, která bude „ta vaše”. Pokud chcete pro svůj spánek udělat maximum, myslete i na to, že v ložnici by měla být spíše nižší teplota, ideálně okolo 20 °C. Před spaním doporučujeme vyvětrat. Nezapomínejte na pravidelnou výměnu povlečení, úklid ložnice a minimalizaci rušivých prvků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *