Špenát

Stále mezi lidmi traduje, že je špenát velmi bohatý na železo. Není to však pravda, železa je ve špenátu asi tolik, kolik v kterékoli jiné zelenině. V 19. století došlo omylem k posunutí desetinné čárky v hodnocení vitamínu a celé generace lidí tak věřila, že je nenahraditelným zdrojem železa. Na tento omyl se přišlo až koncem poloviny 20. století. Tento mýtus je ale stejně dodnes rozšířen.

Je zásobárnou vitamínů a minerálů, a prospívá celkovému zdraví člověka. Špenát obsahuje vitamín A (retinol), C, B8 (biotin), B3 (niacin), B9 (kyselina listová), také mnoho minerálních látek, zejména draslík, hořčík, fosfor a vápník. Obzvlášť bohatý je na beta-karoten, který jako antioxidant chrání naše tělo před volnými radikály a zbavuje ho těžkých kovů. Má blahodárný účinek na zrak a pomáhá chránit před účinky slunečního záření a v boji proti vráskám. Také hraje významnou roli v prevenci rakoviny, kardiovaskulárních chorob, mozkových příhod i jiných civilizačních nemocí. Také obsahuje poměrně dost bílkovin a naopak minimum tuku. Kyselina listová, která je v něm také obsažena, má blahodárný vliv na krvetvorbu, sluch a celkové duševní zdraví.

Máte rádi špenát? Jezte ho dostatečně nejen proto, že je důležitý pro zdravý spánek, silné srdce, cévní systém, zrak, pohybový aparát, kůži, nehty, zdravé vlasy. Právě vlasy s přibývajícím věkem ztrácejí vlasové kořínky schopnost vytvářet barevné pigmenty. Nejprve se objeví pár šedivých vlasů, ale čas zanechá stopy na každých vlasech, a tento proces začne rychle postupovat. Také záleží na vrozených předpokladech. Každá žena touží mít krásné vlasy a řada z nich se potýká i s vypadáváním vlasů. Špatné životní prostředí, časté barvení, používání laků a tužidel, fenování apod., má na to výrazný vliv.

Proto jezte špenát a chce to také změnu jídelníčku, do kterého právě patří hodně bílkovin, vitamínů, železa apod., a právě špenát toto vše obsahuje. Je výhodnější ho konzumovat v menších dávkách a častěji, protože vysoké množství aktivních látek pomůže k lepšímu vstřebávání.

Pokud si špenát chceme vypěstovat sami, není to zase až tak náročné, potřebuje jen dostatek zálivky a občas přihnojit. Jinak lze  ho koupit v každém obchodě, jak čerstvý, tak mražený protlak či krájené nebo celé listy. Je tak vždy po ruce.

V domácnostech se využívá hlavně vařený k pečenému masu, zapékaný v těstovinách třeba se sýrem. Nejlepší a nejzdravější je upravit špenát v páře, kde doba varu by měla být co nejkratší. Je výborná i špenátová polévka a syrový špenát do salátů. V našich receptech naleznete návod na palačinky se špenátem.

 

 

2 thoughts on “Špenát”

  1. Špenát nemám vůbec ráda. Asi jsme ho museli jíst ve školce v hojném množství, že se na něj nemůžu ani podívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *